در مقاله ای دیگر از شرکت حمل و نقل بین المللی راه آذین جاده قصد داریم به سوال " ترخیص کالا چیست؟ " پاسخ دهیم و پروسه ی ترخیص کالا و خدمات بازرگانی را بررسی کنیم. همچنین میخواهیم روند ترخیص کالا و تمامی مراحلی که برای ترخیص کالا و خدمات بازرگانی مورد نیاز است را نیز شرح دهیم. شاید در مرحله اول این سوال برای شما پیش آمده باشد که ترخیص کالا چیست ؟

 در واقع به روندی که برای آزاد سازی کالا از گمرک انجام می شود ترخیص کالا گفته می شود. در این روند کالا برای صادر شدن و یا وارد شدن به یک کشور از مراحل خدمات بازرگانی و گمرکی میگذرد. البته تعریف دیگری نیز از ترخیص کالا وجود دارد که رابطه با شرکت های کشتیرانی صدق می کند. و شامل این موضوع می شود که برگه ترخیص کالا را به کشتیرانی تحویل داده و کالای خود را تحویل بگیریم.

این برگه که به کشتیرانی تحویل میدهیم در واقع نشان دهنده این موضوع است که تمامی حقوق گمرکی پرداخت شده است و تسویه برای ترخیص کالا انجام شده است .  تعاریفی که در بالا درباره ترخیص کالا گفته شد در واقع تعاریف مختصری در این مورد هستند که در ادامه مقالات میتوانید تعاریفی دقیق تر از ترخیص کالا را مطالعه نمایید. در یک تعریف کلی میتوانیم بگوییم که ترخیص کالا یعنی اینکه تمامی کارهای مالی و مالیاتی که مربوط به امور گمرکی می شود را به نمایندگی از کسی که صاحب کالاست برای سریع تر ترخیص شدن کالا و رسیدن به دست صاحب یا صاحبانش انجام دهیم .

در این روند یعنی روند صادرات و واردات کالا مدارک و اسنادی وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم .  اسنادی که در زمان صادرات به آنها و کامل بودنشان نیاز داریم اسناد صادرات و اسنادی که برای واردات و وارد کردن کالاها به کشور به آنها نیاز داریم اسناد واردات نام دارند .

اسناد واردات کالا عبارتند از:

  • برگه ای که سفارش خرید نام دارد و برای خرید از خریدار استفاده می شود
  • فاکتور فروش محصول
  • بارنامه
  • گواهی مبداء
  • لیست بسته بندی های محصولات صادراتی و واردارتی
  • اعلامیه وارد شدن کالا به کشور مقصد 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
1 / 10
از 1 کاربر
1 / 10
از 1 کاربر