انجام حوالجات ارزی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای یکی از بستگانتان که در خارج زندگی میکند وجهی واریز کرده باشید و یا اینکه به برای خرید کالا یا خدماتی از خارج کشور مجبور به انتقال وجه به خارج شده باشید. اما آیا میدانید که انجام حوالجات ارزی شامل چه قوانینی می باشد؟ با ما همراه باشید تا شما را با قوانین و ضوابط انجام حوالجات ارزی بیشتر آشنا کنیم.

ضوابط انجام حوالجات ارزی

در حال حاضر بسیاری از کشورها با انجام حوالجات ارزی به رشد اقتصاد خود کمک میکنند به همین منظور میتوان از شخص یا شرکتی به شخص یا شرکتی دیگر در کشور ثالث از طریق بانک به صورت حوالجات ارزی وجه منتقل کرد.

شرايط ، قوانين و نکات انجام حوالجات ارزی :

1. طبق قوانین ایران احراز هویت شخص تنها به وسیله کارت ملی صورت میگیرد که کپی آن باید به درخواست حواله ضمیمه شده باشد.

2.  مشتری باید درخواست انجام حوالجات ارزی را به صورت واضح و خوانا به فارسی و لاتین پر نماید زیرا در صورتی که وجه ارسال شده به دلیل نقص اطلاعات و یا هر دلیل دیگری موفقیت آمیز نباشد، عواقب آن بر عهده مشتری ارسال کننده خواهد بود.

توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که به دلیل اشتباهات فرد ارسال کننده وجه ارسالی به مقصد نرسیده و برگشت بخورد ممکن است بازگشت آن به حساب ارسال کننده تا چند ماه طول بکشد. پس در پر کردن فرم حواله بانکی دقت لازمه را داشته باشید.
3. کلیه کارمزدها و هزینه های انتقال وجه بر عهده مشتری خواهد بود.

4. در صورتی که به هر دلیلی انجام حوالجات ارزی برگشت بخورد پس از کسر کارمزدهای مربوط به آن به صورت خالص به حساب مشتری واریز و باید ظرف 24 ساعت نسبت به آن تصمیم گیری شود.

5. در صورتی که مایل به ارسال حواله های شرکتی هستید و بانک ارسال کننده از شما درخواست ارائه پیش فاکتور و سایر مدارک مورد نیاز را داشت شما ملزم به ارائه اینگونه مدارک خواهید بود.
6. در صورتی که تا پایان وقت کاری بانک، تسویه حساب های لازمه را انجام دهید حواله قطعی تلقی خواهد شد.

7.حواله های بانکی به صورت ناخالص ارسال میشود و کارمزد های مربوط به ارسال در مقصد از حواله کسر میشود این کارمزدها با توجه به کشور مقصد و بانک واسط متغیر خواهد بود این کارمزد ها معمولا از 10 تا 100 دلار خواهد بود.

8. انجام حوالجات ارزی معمولا سه روز کاری بدون در نظر گرفتن تعطیلات کشور مبدا و مقصد به طول خواد انجامید در صورتی که بیش از 5 روز از ارسال حواله گذشته ولی شخص دریافت کننده در کشور مقصد هنوز وجه را دریافت نکرده است باید صرافی انجام دهنده ی انتقال را به وسیله ی فکس یا ایمیل مطلع نمایید.
9. با توجه قوانین مربوط به پولشویی در برخی کشور ها این دست از کشور ها از انتقال وجه به حساب اشخاص جلوگیری می کنند که در صورت بازگشت وجه مسئولیت آن بر عهده مشتری می باشد.

8 / 10
از 1 کاربر